Azmi, kararlılığı ve gökyüzüne olan sevdası ile bugünlere başarıyla gelen Türkiye’nin ilk kadın F-16 Pilotu Berna Şen’in hikayesi 1997 yılında Hava Harp Okulu tarafından bir davet mektubu almasıyla başladı. Bu mektubun hayatını bu kadar değiştirebileceğini tahmin edebilir miydi?

  O yıllarda Hava Harp Okulu’na 200 öğrenci alınmıştı ve o alınan 12 kız öğrenciden biriydi. Fakat onun için bunun hiçbir önemi yoktu, taa ki bir jet pilotu olmak isteyene kadar.. Eğitimini tamamladı ama aklı Hava Kuvvetleri’nin kullandığı en modern ve her hava koşulunda uçan, her rolü yapabilen, yegane tek kişilik uçaklarda, F16’lardaydı.

“Tek kişi olmanın özgürlüğünü hissetmek istediğim için F16 uçağını istedim.”

 Soğuk Savaş yıllarında Sovyetler Birliği ile Amerika Birleşik Devletleri arasında teknoloji savaşı yaşanıyordu. Bu teknoloji savaşı en çok da kendini askeri anlamda göstermekteydi.
 1950'lerin sonunda 60'ların başında Amerika SR-71 adında 3 Mach hıza sahip bombardıman ve keşif uçağı tasarlamaktaydı. Bu uçak Sovyet hava sahasına rahatlıkla girip görevler gerçekleştirebilmekteydi. Sovyetler Birliği bu uçağın engellenmesi için yeni bir uçak projesi başlattı. Bu proje ise hala irtifa rekorunu elinde bulunduran Mig-25'lerin ortaya çıkmasına neden oldu. 

 

Orion takımyıldızı, hem güney yarım kürede hem de kuzey yarım kürede bulunur, bu sayede tüm dünyada görülebilir. Ülkemizde en iyi kışın, Ocak ayında görülen bu takımyıldızı, en fazla olan ışık kirliliğinde bile parlaklığından ödün vermez ve görünür.

 Avcı olarak bilinen Orion takımyıldızının kemerini üç parlak yıldız oluşturur, bu nedenle bel kısmı kolay görünür. Avcı takımyıldızının kemerini oluşturan bu üç yıldız küçük bir yıldız kümesidir. Ayrıca omzunda yer alan ve bir süperdev yıldız olan Betelgeuse oldukça belirgindir. Sol dizindeki parlak yıldız ise Rigel’dir.

 Nuri DEMİRAĞ, Mühürzade Mehmed Nuri adıyla 1886’da Sivas’ın Divriği ilçesinde doğmuştur. Küçük yaşlarda babasını kaybeden Nuri Bey’i ve kardeşi Abdurrahman Naci Bey’i anneleri Ayşe Hanım büyütmüştür. Babasının yokluğunu hissettirmeyen Ayşe Hanım Nuri Bey’in eğitim hayatını başarılı bir şekilde tamamlamasını sağlamıştır. Eğitim alanındaki bu başarısı Nuri Bey’i iş hayatına da erken sürmüştür.