Uydu bir Ay. Gezegen ya da herhangi bir gezegen veya yıldızın yörüngesinde dönen bir makine olabilir. Örneğin Ay ve Dünya birer uydudur çünkü Ay, Dünya’nın Dünya da Güneş’in yörüngesinde dolanır bu da onları uydu yapar.

Dünya ve ay doğal uydulara örnektir ve neredeyse her gezegen en az bir uyduya sahiptir. Örneğin Satürn’ nün en az 53 uydusu olduğu düşünülmekte olup 2004-2017 yılları arasında görevini sürdürmüş olan Cassini Uzay aracı da onun bir zamanlar uydusuydu. Uzay yarışını başlatan ve ilk insan yapımı uydu olan Sputnik-1’in fırlatılmasından bu yana günümüze kadar binlerce insan yapımı uydu dünyanın yörüngesinde kendine yer bulmuştur. Bu uyduların bazıları meteoroloji uzmanlarının hava olaylarını tahmin etmesine yardım ederken bazıları ise diğer gezegenlerin, güneşin, kara deliklerin , karanlık maddenin veya diğer galaksilerin fotoğrafını çekerek bilim insanlarına sayısız yardımda bulunmuştur.

 

Uyduları Bu Kadar Önemli Yapan Şey Nedir ?

Uyduların sahip olduğu kuşbakışı görünüm, onların eş zamanlı olarak Dünya'nın daha geniş bölgelerini görmelerini sağlar. Bu yetenek, uyduların yerdeki cihazlara göre onların  daha fazla veriyi daha hızlı toplayabileceği anlamına gelir. Uydular ayrıca Dünya yüzeyindeki teleskoplardan uzayı daha iyi görebilir bunun nedeni ise atmosferdeki çeşitli engelleyicilerden mahrum kalmalarıdır ( çeşitli moleküller , ışık kirliliği vb. ) .

Uydular sayesinde çözülen bir diğer önemli problem ise sinyalleri ulaşacağı yere sorunsuz bir şekilde ulaştırmak denebilir. Uydulardan önce TV sinyalleri yalnızca düz çizgiler halinde ilerlediği için çok ileri gidemiyordu çünkü doğrusal giden sinyaller Dünya’nın eğrisini takip etmek yerine uzaya doğru yol alıyordu ve tüm bunlara ek olarak dağlar ve yüksek yapılar sinyalleri engelleyebiliyordu. Uyduların var olması ile tüm bu sıkıntılar giderildi , artık onlar sayesinde  konumumuzu bulabiliyor, kolayca birbirimiz ile iletişim kurabiliyor ve çeşitli doğa olaylarını anında takip edebiliyor.