Gebze Teknik Üniversitesi, 1992'de kurulan Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün temelleri ve tecrübe birikimleri üzerine ve 22 yıllık mirasına sahip çıkarak 4 Kasım 2014 tarihindeki Türkiye Büyük Millet Meclisi kararı ile kurulmuştur. Gebze Teknik Üniversitesi, altyapısıyla, donanımıyla ve akademik kadrosuyla ülkemizin en önemli bilim üssü olmaya aday, en genç ancak deneyimli üniversitesidir.

  Gebze Teknik Üniversitesi, lisansüstü eğitime 1994-1995 eğitim-öğretim yılında Fen Bilimleri Ensitüsü bünyesindeki Elektronik Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği, Kimya, Biyoloji ve İşletme lisansüstü programlarında, 80 öğrenci ile başlamıştır. 1995-1996 eğitim-öğretim yılında Bilgisayar Mühendisliği, Fizik, Mimarlık, Şehir ve Bölge Planlama, 1996-1997 eğitim-öğretim yılında Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği, Enerji Sistemleri, 1997-1998 eğitim-öğretim yılında Matematik ve 1999-2000 eğitim-öğretim yılında Deprem ve Yapı Bilgisi yüksek lisans programları açılmıştır. 2001-2002 eğitim-öğretim yılında Sosyal Bilimler Enstitüsü kurulmuş, ilerleyen yıllarda ise mevcut lisansüstü programlarının doktora programları ve sanayi ihtiyaçlarına yönelik disiplinlerarası tezli ve tezsiz yüksek lisans programları açılmıştır. 2014 yılında üniversite adını alması ile birlikte yedi yeni enstitü kurulmuş, bu enstitülerden Nanoteknoloji ve Biyoteknoloji ise lisansüstü eğitime başlamıştır.

  Gebze Teknik Üniversitesi, lisans eğitimine 2001-2002 eğitim-öğretim yılında Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği ve Elektronik Mühendisliği bölümlerinde başlamıştır. 2002-2003 eğitim-öğretim yılında Mühendislik Fakültesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü ile Fen Fakültesi Matematik ve Fizik bölümlerinde, 2008-2009 eğitim-öğretim yılında İşletme Fakültesi İşletme bölümü ile Mimarlık Fakültesi Mimarlık bölümünde, 2010-2011 eğitim-öğretim yılında Fen Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde, 2016-2017 eğitim-öğretim yılında Çevre Mühendisliği bölümü, 2017-2018 eğitim-öğretim yılında ise İnşaat Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Biyomühendislik, Harita Mühendisliği, Şehir Bölge Planlama ve İktisat bölümlerinde lisans eğitimi verilmeye başlamıştır.

  Gebze Teknik Üniversitesi, kurulduğu yıldan bu yana daha kaliteli eğitim-öğretim sunma ve araştırma yapma çabasını devam ettirmiş, 2017-2018 eğitim-öğretim yılı açılışında Cumhurbaşkanı’nın yaptığı açıklama ile Türkiye’nin 10 araştırma üniversitesinden biri olarak kabul edilerek yeni bir statüye kavuşmuştur. 

  Gebze Teknik Üniversitesi, 4 fakültesinin 18 lisans bölümünde ve 9 enstitüsünün 50 lisansüstü tezli/tezsiz yüksek lisans ve doktora programında eğitim-öğretime devam etmektedir. Gebze Teknik Üniversitesi, 2018 yılı itibariyle, 3713 lisans ve 4599 lisansüstü öğrencisi ile %55’den fazlası lisansüstü düzeyinde toplam 8312 öğrenciye eğitim vermektedir.

 

 

Gebze Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Kulübü olarak amacımız havacılık ve uzayla ilgilenen üniversite öğrencilerine destek olup motivasyonlarını attırmaktır. Kulübümüzün bünyesinde bulunan 5 farklı komitemizle her alanda var olmaya özen gösteriyoruz. Üyelerimiz yeni projeler geliştirerek yurt içinde ve yurt dışında düzenlenen yarışmalarda ülkemizi ve üniversitemizi temsil etmektedir. Bu amaçla kulüp olarak eğitimler, laboratuvar çalışmaları ve organizasyonlarla üyelerimizin teknik ve pratik becerilerinin gelişimiyle yakından ilgileniyoruz. Euroavia (The European Association of Aerospace Students) ile son yaptığımız anlaşmalar ve görüşmeler ışığında kulübümüzü uluslararası bir topluluk düzeyine ulaştırma yolunda ilerliyoruz. Euroavia, 18 Avrupa ülkesinden 42 Havacılık ve Uzay Topluluğu’nu bünyesinde bulunduran bir organizasyondur. Kulübümüz ise Euroavia bünyesine girecek Türkiye’den 4. topluluk olmasının yanı sıra havacılık ve uzay fakültesine bağlı olmayan tek topluluk olma özelliği de taşıyor.

Geçtiğimiz yıllarda AAS CanSat Competition, Roketsan Roket Yarışması, Türksat Model Uydu, TUBİTAK Savaşan İHA, TUBİTAK İnsansız Hava Araçları Yarışması gibi yarışmalarda yer alan ekiplerimiz alanlarında kulübümüze başarılar kazandırıp tecrübelerini arttırmaya ve bu tecrübeleri kendilerinden sonra gelecek olanlara aktarmaya devam etmektedirler. Bunun yanı sıra Kuş Bakışı Söyleşi, Sivil Havacılık Günleri, Askeri Havacılık Günleri ve Uzay Günleri gibi her yıl üniversite içinden ve dışından yoğun ilgiyle karşılanan etkinliklere alanında uzman kişileri davet edip kendileriyle fikir alışverişi yapmaktayız. Uzay Sohbetleri adını verdiğimiz sohbetlerde her hafta farklı bir konu etrafında bir araya gelip haftalık teknoloji ve uzay haberlerini ele alarak bilim gündemini yakından takip ediyoruz. Sadece bu kadar mı? Bulduğumuz her fırsatta kendimizi geliştireceğimiz alanlar oluşturuyoruz. Bu yüzden sene içinde yaptığımız deneme uçuşları sırasında başınızın üstünden her an bir model uçak geçebilir ve roket gösterileri sırasında gözlerinizi gökyüzünden alamayabilirsiniz.

 

Prof. Dr. İlyas KANDEMİR

Prof. Dr. İlyas Kandemir, 1992 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Makine Mühendisliği Enerji Programında yüksek lisans, Case Western Reserve Üniversitesi’nde Makine ve Uçak Mühendisliğinde doktora yaptı. Çalışma alanları; insansız hava araçları, moleküler dinamik ve enerji sistemlerini kapsayacak şekilde uçak ve makine mühendisliğinin birçok alanına yayılmıştır. Şu an Gebze Teknik Üniversitesi’nde Makine Mühendisliğinde öğretim üyesi olarak devam etmektedir.

 

 

Yönetim Kurulu Başkanı:

Ekin Güney ÇETİN

 Ekin Güney Çetin, lisans eğitimine, 2015 yılında, Gebze Teknik Üniversitesi Elektronik Mühendisliği bölümünde başladı.Havacılık ve Uzay kulübünde iki yılı aşkın süredir farklı görevler almaktadır. 2019-2020 döneminde EUROAVIA komitesin Başkanlığını üstlendi. Teknofest 2019 İHA yarışmasında döner kanat takımında elektronik ekipman sorumlusu olarak bulunmanın yanı sıra pilotluk görevinde de bulundu. Şu sıralar ise Teknofest 2020 İHA Yarışmasına katılacak olan GTU Aves takımında ekip lideri pozisyondadır.  2020-2021 eğitim öğretim yılı süresince GTÜ Havacılık ve Uzay Kulübü Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi.

 

 

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı:

Canan Gizem ÇAKIR

 

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı:

 Furkan Can ERTUĞRUL

 

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı:

Nazlı ATAY

 

Yönetim Kurulu Sekreteri:

Dilara KILIÇ 

 

Yönetim Kurulu Saymanı:

 Meriç GÜRLER