Orion takımyıldızı, hem güney yarım kürede hem de kuzey yarım kürede bulunur, bu sayede tüm dünyada görülebilir. Ülkemizde en iyi kışın, Ocak ayında görülen bu takımyıldızı, en fazla olan ışık kirliliğinde bile parlaklığından ödün vermez ve görünür.

 Avcı olarak bilinen Orion takımyıldızının kemerini üç parlak yıldız oluşturur, bu nedenle bel kısmı kolay görünür. Avcı takımyıldızının kemerini oluşturan bu üç yıldız küçük bir yıldız kümesidir. Ayrıca omzunda yer alan ve bir süperdev yıldız olan Betelgeuse oldukça belirgindir. Sol dizindeki parlak yıldız ise Rigel’dir.

 Peki Orion takımyıldızı ismini nereden almıştır? Bununla ilgili birçok mitolojik hikaye bulunmaktadır. Gelin bunlardan birini size kısaca anlatayım.
 Yunan mitolojisine göre Artemis, ay ve avcılık tanrıçasıdır. Kardeşi Apollon'un doğumu sırasında annesinin acısını gören Artemis, asla evlenmeyeceğine yemin etmiştir. Ancak bir zaman sonra uzun boylu ve yakışıklı bir avcı olan Orion'u gören Artemis bu yeminini unutup onunla evlenmek istemiştir. Bunu fark eden Apollon, ablasının bu isteğini uygun bulmamıştır onu vazgeçirmeye çalışmıştır. Artemis, Apolon'un tüm uğraşlarına rağmen bu isteğinden vazgeçmemiştir. Bunun üzerine Apollon başka bir şekilde bu olayı çözmek istemiştir.
 Bir gün Orion denize açılmış, karada sadece bir nokta olarak görünecek kadar uzaklaşmıştır. Bunu gören Apollon ablasına Orion'un bulunduğu noktayı göstererek "Okunu oraya atabilir misin?" diyerek meydan okumuştur. Artemis bu olayın altında kalmamış, okunu o noktaya atmıştır. Bunun sonucunda ise aşık olduğu tek adam olan Orion'u öldürmüştür. Daha sonra bunu fark eden Artemis, günlerce bulutların ardına gizlenmiş, geceleri yeryüzünü aydınlatamamıştır. Günler sonra babası Zeus'tan Orion'u bir takımyıldızı olarak gökyüzünde bulunmasını istemiştir. Kızının bu isteğini kabul eden Zeus, Orion'u ve ölümünden sonra sadakatinden dolayı ölen Orion'a sadık avcı köpeği Sirius'u takımyıldızı olarak gökyüzüne göndermiştir.

           

 

 Bu yazımda sizlere kulübümüzün Uzay Günleri 3 etkinliğinde tema olarak belirlediğimiz Orion takımyıldızı hakkında bazı bilgiler vermek istedim. Umarım hem bilgilenmiş hem de eğlenmişsinizdir. Görüşmek üzere, uzayla kalın!

YAZAN: Melih Can ELMASTAŞ