Azmi, kararlılığı ve gökyüzüne olan sevdası ile bugünlere başarıyla gelen Türkiye’nin ilk kadın F-16 Pilotu Berna Şen’in hikayesi 1997 yılında Hava Harp Okulu tarafından bir davet mektubu almasıyla başladı. Bu mektubun hayatını bu kadar değiştirebileceğini tahmin edebilir miydi?

  O yıllarda Hava Harp Okulu’na 200 öğrenci alınmıştı ve o alınan 12 kız öğrenciden biriydi. Fakat onun için bunun hiçbir önemi yoktu, taa ki bir jet pilotu olmak isteyene kadar.. Eğitimini tamamladı ama aklı Hava Kuvvetleri’nin kullandığı en modern ve her hava koşulunda uçan, her rolü yapabilen, yegane tek kişilik uçaklarda, F16’lardaydı.

“Tek kişi olmanın özgürlüğünü hissetmek istediğim için F16 uçağını istedim.”

  Kararını verdikten sonra yapması gereken tek şey kendi tabiriyle algı mücadelesini kazanmaktı. Komutanına jet pilotu olmak istediğini söylediğinde, komutanının olumsuz söylemlerine kulak asmayıp kararlılığını sürdürdü. En sonunda gerekli şartları başarıyla geçti ve F16 eğitimine başladı. Eğitim süresince toplumun “sen kadınsın, yapamazsın” algısını yıkmaya çalıştı ve F16 eğitimi için savaşmaya devam etti. F16 eğitimden sonra 2000 yılında ilk birliğine atandı, işler başta istediği gibi gitmedi fakat o bu kez de algı mücadelesini kazandı.

“Sizin için bir kadının filonuza gelmesi ilk olabilir. Ama benim için ilk olduğum yere gelmek bir ilk değil. O yüzden bana bırakın, ben halledeceğim!”

  F16 eğitimini başarıyla tamamlayıp, kendini ispatladı. Fakat kazandı sandığı mücadelenin komutanın şu sözleriyle devam ettiğini anladı; “Berna, tamam sen bunu başardın. Peki bana bütün kadınların uçabileceği garantisini verebilir misin?”. Berna Şen, “Tabi ki komutanım. Eğer siz bana tüm erkeklerin bunu yapabileceği garantisini verirseniz, ben de bütün kadınlara kefil olacağım.” diyerek mücadelisinin sınırlarını genişletti ve Türkiye’de bir ilk oldu.

  Türk Hava Kuvvetleri’nde “Savaşan Şahinler” olarak anılan F16’larla yaklaşık 2 bin 500 saat uçtu. 2012 yılında, 19 yıl görev yaptığı Hava Kuvvetleri’nden Binbaşı rütbesi ile emekli oldu. SunExpres’te pilot olarak işe başladı. Tutkuyla uçtuğu F-16’ların yerini yolcu uçakları aldı. 6 yıldır uzak kaldığı üniformasını 2018 yılında başladığı gibi yeniden bir davet mektubu alarak, yeni mezun pilot adayı teğmenlere uçuş eğitimi vermek için giydi, Yarbay rütbesi ile Hava Kuvvetleri’ne katıldı.

“Hava Kuvvetlerinden ayrılalı 6 yılı geçmişti. Bu kadar zaman sonra bile Hava Kuvvetlerinin bana ihtiyaç duyarak geri çağırmasından onur duydum. Artık milletimin, 19 yıl boyunca görev yaptığım, o güçlü ve itibarlı Hava Kuvvetleri’ni geri kazanmaya ihtiyacı vardı. Bu zorlu yolu sivil, asker birlikte emek vererek aşmak zorunda olduğumuzu biliyordum. Bu mücadele için gücüm vardı. Bu yüzden de Hava Kuvvetlerine dönmeyi seçtim”

  Berna Şen savaştığı bu algı mücadelesini kazandı ve kendi hikayesini yazdı. Ne yaparsa yapsın “KIZ GİBİ” yaptı! 

 

 

Ve Bir Gün Bir Kadın F-16 Uçurmak İsterse... | Berna Şen Şenol | TEDxMETUAnkara

 

YAZAN: İpek TÜYLÜOĞLU