Gebze Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Kulübü olarak üyelerimizden uzay hakkındaki araştırmalarını ve merak ettikleri konuları bizimle paylaşmalarını istemiştik. Bu alanda ilgisi olan birçok üyemiz bu isteğimiz doğrultusunda uzay komitemiz ile birlikte çalışarak yazılar hazırladılar. Komitemizin aylar süren yoğun çalışmasının ardından bu yazıları bir dergi haline getirdiler. Bu güzel çalışma için önce uzay komitesine ve sonrasında bizi kırmayıp isteğimizi yerine getiren değerli üyelerimize çok teşekkür ederiz.

 

Skylab: http://bit.ly/skylab-edergi-huk

Skylab2: https://bit.ly/skylab2-edergi-huk 

Skylab3: https://bit.ly/skylab-3-edergi-huk

TEKNOFEST 2020 kapsamında TÜBİTAK tarafından döner kanat ve sabit kanat kategorilerinde düzenlenecek olan 5. Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışmasına Gebze Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Kulübü olarak 3 döner kanat ve 2 sabit kanat olarak başvurusu yapılmış, TÜBİTAK UAV 2020 Danışma ve Değerlendirme Kurulu tarafından incelenen Kavramsal Tasarım Raporları sonucu 4 takımımız ön elemeyi geçmişti. 30 Mayıs-13 Ağustos  2020 tarihlerinde arasında yapılan Detaylı Tasarım Raporu aşamasından geçen takımlar TÜBİTAK’ın sitesinden duyurulmuş, takımlarımız bu aşamadan da başarı ile geçmişti. 15 Eylül- 20 Eylül 2020 tarihleri arasında Teknofeste gitmeye hak kazanan takımlarımız 3 döner kanat ve 1 sabit kanat kategorisinde yarıştılar. Gaziantep’te düzenlenen yarışma sonucunda takımlarımız aylarca göstermiş oldukları yoğun çaba sonucunda büyük başarılar ile geri döndüler. 115 takımın katılmış olduğu yarışma sonucunda döner kanat kategorisinde GTU- Aves 3.’lük, GTU-Kelebek 5.’lik, GTU-Nova 9.luk; sabit kanat kategorisinde GTU-Semruk 5.’lik elde ederek yarışmayı tamamladılar. Bu yolculukta bizi yalnız bırakmayan danışman hocamız Prof. Dr. İlyas Kandemir , Rektörümüz Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan’a, SKS daire başkanı Bülent Çetin’e teşekkür ederiz. Tüm takımlarımızı göstermiş oldukları başarılardan dolayı tebrik eder ve başarılarının devamını dileriz.

TÜBİTAK tarafından 3 Şubat - 30 Nisan 2020 tarihleri arasında yapılan, Döner Kanat ve Sabit Kanat kategorilerinde düzenlenecek 5. Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması başvuru sürecinde, Gebze Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Kulübü ikisi sabit, üçü döner kanat olmak üzere toplam 5 takım ile başvurusu kabul edilen 336 takım arasında yerini almıştı. 16 Şubat - 30 Nisan 2020 tarihleri arasında gönderilen Kavramsal Tasarım Raporları, Tübitak UAV 2020 Danışma ve Değerlendirme Kurulu tarafından incelendi, ön elemeyi geçen takımlar 30 Mayıs Cumartesi günü TÜBİTAK UAV 2020 resmi web sitesinden duyuruldu. Gebze Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Kulübü bünyesinde Sabit Kanat Kategorisi için hazırlanan GTÜ Semruk Takımı, Döner Kanat Kategorisi için hazırlanan GTÜ Nova, GTÜ Kelebek, GTÜ Aves Takımları 2020 TÜBİTAK İHA Yarışmasında Kavramsal Tasarım Raporlamasını başarılı bir şekilde geçmiştir. Kulübümüzün çatısı altında çalışan 4 takımı da destekliyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

Bilindiği üzere küresel salgın Korona Virüs Hastalığı (COVID-19) nedeniyle Gebze Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Kulübü olarak ikinci dönem planlanan faaliyetler gerçekleştirilemedi. Her yıl Mayıs veya Haziran aylarında bir sonraki sene için yapılan seçimlerin de karantina dönemine denk gelmesi sebebiyle, kulüp yönetiminin ortak verdiği bir karar ile seçimler daha öncesinde denenmiş ve onaylanmış bir online platform üzerinden 30 Mayıs Cumartesi günü gerçekleştirilmiştir. Saat 12.00 ile 21.00 arasında yapılan seçimlerde; Yönetim Kurulu Başkanlığı, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, Yönetim Kurulu Sekreterliği, Yönetim Kurulu Saymanlığı ve her komite için; Komite Başkanlığı, Komite Başkan Yardımcılığı, Komite Sekreterliği birimleri için aday olan üyeler oylanmıştır. İşte Havacılık ve Uzay Kulübünün 2020-2021 dönemi Yönetim Kurulu ve İdari Kurul ekipleri:

Koronavirusler (CoV), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara kadar çeşitli hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir. Hastalık kuru öksürük, ateş ve daha ciddi vakalarda nefes almada zorluk gibi semptomlarla birlikte solunum yolu sorununa (grip gibi) yol açar. Ellerinizi sık sık yıkayarak, yüzünüze dokunmaktan kaçınarak ve kendisini iyi hissetmeyen kişilerle yakın temasta (1 metre) bulunmayarak kendinizi koruyabilirsiniz. Koronavirüs hastalığı en çok, hastalığa yakalanmış kişilerle öksürdükleri veya hapşırdıkları sırada temasla bulaşır. Ayrıca kişilerin, üzerinde virüs bulunan bir yüzeye veya nesneye dokunup daha sonra kendi gözlerine, burunlarına veya ağızlarına dokunmaları yoluyla da bulaşır.

Teknofest 2020 Roket Yarışması Orta İrtifa Kategorisine başvuran Tunga Roket Takımı, Alçak İrtifa Kategorisine başvuran GTÜ Hadron ve GTÜ Falcon takımları; Roket Yarışması Şartnamesi 3.1.1 Ön Eleme Kriterleri ile 3.3.1 Ön Tasarım Raporundan Beklenenler ve Danışma Kurulu tarafından oluşturulan değerlendirme kriterleri sonucunda gönderilen raporların incelenip, Ön Tasarım Raporu ve Open Rocket Simülasyon dosyalrı da objektif kriterler üzerinden değerlendirildiğinde Ön Tasarım Raporu aşamasını geçmiştir. Kulübümüzün çatısı altında çalışan bu üç takımı da destekliyor ve başarılarının devamını diliyoruz.