Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Teknoloji Transfer Ofisi’nde faaliyet gösteren bir firma, “mucize malzeme” olarak nitelendirilen grafen sayesinde insansız hava araçlarının (İHA) dayanıklılığını artırdı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının “Teknogirişim Sermayesi Desteği” ile kurulan firma, 2015 yılından bu yana grafen takviyeli endüstriyel ürün geliştirme çalışmaları yürütüyor.

Firma, çalışmaları kapsamında dünyada “mucize malzeme” olarak nitelendirilen grafen takviyesiyle İHA’ların dayanıklılığını artıran kompozit reçinesi geliştirdi. Bu reçinenin kullanımıyla İHA’ların çekme-kopma dayanımı yüzde 50, tokluğu-çarpma dayanımı yüzde 130 artırıldı.

Komiteler

Etkinlikler

 

Havacılık Komitesi

·         Askeri Havacılık Etkinliği - MART/2020

·         Yeşilköy Havacılık Müzesi Gezisi - NİSAN/2020

 

Uzay Komitesi

·         Uzay Günleri 4 Etkinliği - MART/2020

·         Dünya Kadınlar Günü

Etkinliği – MART/2020

 

 

 

 

 

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Havacılık ve Uzay Kulübü’nün düzenlediği SİVİL HAVACILIK’19 Etkinliği 9 Aralık pazartesi günü GTÜ İşletme Fakültesi Amfi-1'de gerçekleştirildi. Etkinliğe GTÜ öğrencileri, çeşitli şehirlerden gelen öğrenci ve konunun meraklıları katıldı. Etkinlikte yapılan panel alanında uzman Kabin Memuru Hasan ALDIN’ın keyifli sunumuyla başladı. Kabin memurluğu hakkında bilgi vererek kabin memuru olmak isteyen gençlere yardımcı oldu. İkinci oturum, Yardımcı Pilot Serdar ALTINOK’un sunumuyla devam etti. Sunum sonunda En İyi Pilot Sunumu Yarışması yapıldı, kazanan kişiye Serdar ALTINOK’un getirdiği maket uçak hediye edildi. Yarışma sonrası Serdar ALTINOK ve Serdar ALAN soru-cevap ile katılımcıların sorularını cevapladılar. Üçüncü konuşmacı, Uçak Mühendisi ve sosyal medya içerik üreticisi Muhammed YILMAZ oldu. Etkinlik, dördüncü oturumda Kaptan Pilot Elif GÜVEYLER’in sunumu ile son buldu. Etkinlik sonunda, katılımcılar için kitap ve uçak maketi çekilişleri yapıldı.

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Havacılık ve Uzay Kulübü’nün düzenlediği AGE-OLD-SPACE Etkinliği 29 Kasım cuma günü GTÜ İşletme Fakültesi Amfi-1'de gerçekleştirildi. Etkinliğe GTÜ öğrencileri, çeşitli şehirlerden gelen öğrenci ve konunun meraklıları katıldı. Etkinlikte yapılan panel göktaşları alanında uzman Doç. Dr. Ozan ÜNSALAN’ın sunumuyla başladı. Meteroitlerin yapısı ve yeryüzünde bulunduğu bölgeler hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Konferansa göktaşı getiren Ozan ÜNSALAN, tüm katılımcılardan göktaşını incelemelerini istedi. Etkinlik arasında, kulüp öğrencilerinin hazırladığı sergi alanında katılımcılar fotoğrafları inceledi.  İkinci konuşmacı, geçmişten günümüze uzayla ilgili birçok çalışma yapmış Prof. Dr. Mehmet Emin ÖZEL oldu. Arkeoastronomi hakkında bilgilerini katılımcılara aktardı. Etkinlik sonunda, etkinliğe sponsor olan Havacılık Psikolojisi ve Deniz Butik çekilişleri yapıldı.

Gebze Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Kulübü, Kulüp Akademik Danışmanı Doç. Dr. İlyas KANDEMİR tarafından 4 yıldır düzenli olarak üniversite öğrencilerine verilen ve yaklaşık 5 hafta süren Temel Aerodinamik Eğitimi'ne bu yıl da kaldığı yerden devam ediyor. 

21 Kasım 2019 tarihinde Gebze Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Kulübü'nün Havacılık Komitesi tarafından gerçekleştirilen Sinema Akşamı etkinliğinde, Pilot olmayı hayal eden beş gencin Anadolu Kartalı Tatbikatı deneyimlerinin ve hikayelerinin anlatıldığı Anadolu Kartalları filmi izlendi. GTÜ İşletme Fakültesi Amfi-1'de gerçekleştirilen etkinlik, patlamış mısır ve çay eşliğinde katılımcılara keyifli anlar yaşattı.