Gebze Teknik Üniversitesi, 1992'de kurulan Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün temelleri ve tecrübe birikimleri üzerine ve 22 yıllık mirasına sahip çıkarak 4 Kasım 2014 tarihindeki Türkiye Büyük Millet Meclisi kararı ile kurulmuştur. Gebze Teknik Üniversitesi, altyapısıyla, donanımıyla ve akademik kadrosuyla ülkemizin en önemli bilim üssü olmaya aday, en genç ancak deneyimli üniversitesidir.

  Gebze Teknik Üniversitesi, lisansüstü eğitime 1994-1995 eğitim-öğretim yılında Fen Bilimleri Ensitüsü bünyesindeki Elektronik Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği, Kimya, Biyoloji ve İşletme lisansüstü programlarında, 80 öğrenci ile başlamıştır. 1995-1996 eğitim-öğretim yılında Bilgisayar Mühendisliği, Fizik, Mimarlık, Şehir ve Bölge Planlama, 1996-1997 eğitim-öğretim yılında Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği, Enerji Sistemleri, 1997-1998 eğitim-öğretim yılında Matematik ve 1999-2000 eğitim-öğretim yılında Deprem ve Yapı Bilgisi yüksek lisans programları açılmıştır. 2001-2002 eğitim-öğretim yılında Sosyal Bilimler Enstitüsü kurulmuş, ilerleyen yıllarda ise mevcut lisansüstü programlarının doktora programları ve sanayi ihtiyaçlarına yönelik disiplinlerarası tezli ve tezsiz yüksek lisans programları açılmıştır. 2014 yılında üniversite adını alması ile birlikte yedi yeni enstitü kurulmuş, bu enstitülerden Nanoteknoloji ve Biyoteknoloji ise lisansüstü eğitime başlamıştır.

  Gebze Teknik Üniversitesi, lisans eğitimine 2001-2002 eğitim-öğretim yılında Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği ve Elektronik Mühendisliği bölümlerinde başlamıştır. 2002-2003 eğitim-öğretim yılında Mühendislik Fakültesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü ile Fen Fakültesi Matematik ve Fizik bölümlerinde, 2008-2009 eğitim-öğretim yılında İşletme Fakültesi İşletme bölümü ile Mimarlık Fakültesi Mimarlık bölümünde, 2010-2011 eğitim-öğretim yılında Fen Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde, 2016-2017 eğitim-öğretim yılında Çevre Mühendisliği bölümü, 2017-2018 eğitim-öğretim yılında ise İnşaat Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Biyomühendislik, Harita Mühendisliği, Şehir Bölge Planlama ve İktisat bölümlerinde lisans eğitimi verilmeye başlamıştır.

  Gebze Teknik Üniversitesi, kurulduğu yıldan bu yana daha kaliteli eğitim-öğretim sunma ve araştırma yapma çabasını devam ettirmiş, 2017-2018 eğitim-öğretim yılı açılışında Cumhurbaşkanı’nın yaptığı açıklama ile Türkiye’nin 10 araştırma üniversitesinden biri olarak kabul edilerek yeni bir statüye kavuşmuştur. 

  Gebze Teknik Üniversitesi, 4 fakültesinin 18 lisans bölümünde ve 9 enstitüsünün 50 lisansüstü tezli/tezsiz yüksek lisans ve doktora programında eğitim-öğretime devam etmektedir. Gebze Teknik Üniversitesi, 2018 yılı itibariyle, 3713 lisans ve 4599 lisansüstü öğrencisi ile %55’den fazlası lisansüstü düzeyinde toplam 8312 öğrenciye eğitim vermektedir.

 

 

  Gebze Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay kulübü havacılık ve uzayla ilgili etkinlikler yapıp üniversite öğrencilerini havacılık-uzay sevgisini aşılayıp, kulüp içinde görev alan kişileri evrensel değerler ışığında; sorgulayıcı, araştırmacı, çözümleyici, yapıcı ve yenilikçi düşünce anlayışına sahip bireyler haline getirmekte, yeni projeler geliştirerek yurt içinde ve yurtdışında düzenlenen yarışmalarda üniversitelerini ve ülkelerini temsil etmektedir.

  Tuğrul Takımı ve 2017 yılında uluslararası 4. olan Kelebek Takımı ile üç sene boyunca Tübitak tarafından düzenlenen İHA (İnsansız Hava Aracı) yarışmalarına katılan GTÜ Havacılık ve Uzay Kulübü 2016, 2017 ve 2018 yılında katıldıkları bu yarışmalarda En Güvenilir Tasarım Ödülü, En Sportmen Takım Ödülü, En İyi Pilot Ödülü, Jüri Özel Ödülü gibi ödüllere layık oldular.

  Geçtiğimiz yıllarda AAS CanSat Competition 2018, Türksat Model Uydu 2018, Teknofest Savaşan İHA 2018, Teknofest Roket Yarışması 2018 gibi yarışmalarda da yer alan ekipler, tecrübelerini geliştirmeye devam ediyorlar. Teknik becerilerinin yanı sıra Kuş Bakışı Söyleşi ve Uzay Günleri gibi her yıl yoğun ilgiyle karşılanan etkinliklerle beraber Uzay Hukuku, Uzay Mimarlığı gibi yeni yeşeren konularda alanında uzman kişileri davet edip kendileriyle fikir alışverişi yapıyorlar. Uzay Sohbetleri adını verdikleri sohbetlerde her hafta farklı bir konuyla bir araya gelip haftalık teknoloji ve uzay haberlerini ele alarak güncel bilimi yakından takip ediyorlar. Sadece bu kadar mı? Model uçak ve roketler ile uçuş gösterileri yaparak yediden yetmişe herkesin yüreklerini heyecanla buluşturuyorlar. Ülkemizde havacılık ve uzay sevgisini aşılamak adına üniversitelerinde havacılık ve uzay bölümü bulunmamasına rağmen bu alanda gönül vermiş kişiler olarak ülkemizde yerini belli eden birçok etkinliğe imza atmaya devam ediyorlar. Euroavia (The European Association of Aerospace Students) ile son yaptıkları anlaşmalar ve görüşmeler ışığında GTÜ Havacılık ve Uzay Kulübü’nü uluslararası bir topluluk düzeyine ulaştırma yolunda ilerliyorlar. Euroavia, 18 Avrupa ülkesinden 42 Havacılık ve Uzay Topluluğu’nu bünyesinde bulunduruyor. GTÜ Havacılık ve Uzay Topluluğu ise Euroavia bünyesine girecek Türkiye’den 4. topluluk olmasının yanı sıra havacılık ve uzay fakültesine bağlı olamayan tek topluluk olma özelliğini de taşıyor.

Doç Dr. İlyas KANDEMİR

Doç. Dr. İlyas Kandemir, 1992 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Makine Mühendisliği Enerji Programında yüksek lisans, Case Western Reserve Üniversitesi’nde Makine ve Uçak Mühendisliğinde doktora yaptı. Çalışma alanları; insansız hava araçları, moleküler dinamik ve enerji sistemlerini kapsayacak şekilde uçak ve makine mühendisliğinin birçok alanına yayılmıştır. Şu an Gebze Teknik Üniversitesi’nde Makine Mühendisliğinde öğretim üyesi olarak devam etmektedir.

 

 

Yönetim Kurulu Başkanı:

Ali Ekber GONCA

Ali Ekber Gonca lisans eğitime 2018 yılında Gebze Teknik Üniversitesi Elektronik Mühendisliği bölümünde başladı. Hazırlık eğitimi aldığı süreçte Havacılık ve Uzay Kulübünde kendini insansız hava aracı elektroniği ve donanımı üzerine geliştirme fırsatı buldu. Aynı yıl TÜBİTAK UAV yarışmasında TUYGUN takımında elektronik donanım tasarımcısı olarak yer aldı. 2018-2019 dönemlerinde Havacılık ve Uzay Kulübünde Havacılık Komitesi Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. 2019 TÜBİTAK UAV yarışması için kulübümüzün teknik ekiplerinin koordinatörlüğünü yürütttü. Ayrıca 2019 TÜBİTAK UAV Yarışmasında yer alan FİLOTÜRK ekibinin yazılım ve elektronik sorumluluğunu üstlendi. 2019-2020 eğitim-öğretim süresince GTU Havacılık Ve Uzay Kulübü Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yaptı. 2020-2021 eğitim öğretim yılı süresinde GTÜ Havacılık ve Uzay Kulübü Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi.

 

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı:

Ekin Güney ÇETİN

 

Ekin Güney Çetin, lisans eğitimine, 2015 yılında, Gebze Teknik Üniversitesi Elektronik Mühendisliği bölümünde başladı.Havacılık ve Uzay kulübünde iki yılı aşkın süredir farklı görevler almaktadır. 2019-2020 döneminde EUROAVIA komitesin Başkanlığını üstlendi. Teknofest 2019 İHA yarışmasında döner kanat takımında elektronik ekipman sorumlusu olarak bulunmanın yanı sıra pilotluk görevinde de bulundu. Şu sıralar ise Teknofest 2020 İHA Yarışmasına katılacak olan GTU Aves takımında ekip lideri pozisyondadır.  2020-2021 eğitim öğretim yılı süresince GTÜ Havacılık ve Uzay Kulübü Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi.

 

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı:

Haşim Berke CANKILIÇ

Haşim Berke Cankılıç, lisans eğitimine 2018 yılında Gebze Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü ile başladı. Kulüpte iki yıldır faal olarak yer almaktadır. 2018-2019 eğitim öğretim döneminde İnsan Kaynakları ve Tanıtım Komitesi başkan yardımcılığı görevini yerine getirdi. 2019-2020 döneminde ise İnsan Kaynakları ve Tanıtım Komitesi başkanlığı görevini yerine getirdi. 2020-2021 eğitim-öğretim süresince GTÜ Havacılık ve Uzay Kulübü Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi.

Yönetim Kurulu Sekreteri:

 Beyza YİĞİT

Beyza Yiğit lisans eğitimine 2018 yılında Gebze teknik üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümünde başladı. Yarı dönem aldığı İngilizce hazırlık eğitimi boyunca havacılık ve uzay kulübünde aktif üye olarak eğitimlere katılıp kendini geliştirdi. 2019-2020 eğitim öğretim yılı süresince Teknik Eğitim ve Üretim Komitesi sekreterliği görevini üstlendi. 2020-2021 eğitim- öğretim süresince GTU Havacılık Ve Uzay Kulübü Yönetim Kurulu Sekreterliği görevini üstlendi.

 

Yönetim Kurulu Saymanı:

Kerem Can Bayar

Kerem Can Bayar lisans eğitimine 2018 yılında Gebze Teknik Üniversitesi’nde Makine Mühendisliği bölümünde başladı. İngilizce hazırlık eğitimi alırken Havacılık ve Uzay Kulübü’nde kendini havacılık üzerine geliştirdi ve 2018 Tubitak UAV yarışmalarında FİLOTÜRK takımında görev aldı. Lisans eğitiminin ilk senesinde Solidworks, Visual Basic dersleri aldı. 2018-2019 dönemlerinde Havacılık ve Uzay Kulübü Havacılık Komitesi Başkanlığı görevini yürüttü. Teknofest 2019 İHA yarışmasında Filotürk takımı pilotluğu ve kaptanlığı görevini üstlendi. 2019-2020 eğitim- öğretim süresince GTU Havacılık Ve Uzay Kulübü Yönetim Kurulu Saymanlığı görevini üstlendi. 2020-2021 eğitim - öğretim süresince kulüpteki saymanlık görevini devam ettirmek üzere üstlendi.