İlk rapor değerlendirmeleri sonucunda Kulübümüzün 4 takımı da yarışmaya katılma yönünde destek almaya hak kazandı.

FiloTürk ve Anka adlı iki sabit kanat (uçak) takımımız ve Albatros ve Kelebek adlı iki döner kanat (drone) takımımız Teknofest-2019 kapsamında düzenlenecek Uluslararası TÜBİTAK-UAV yarışmasına katılmak için çalışmalarını sürdürmekteler.

Kategori Takım İHA adı Takım Kaptanı Akademik Danışman
Döner Kanat Albatros Alize Bayram KIZILKAYA Esma PALA
Kelebek Festo Ahmet Furkan ÇELİK Hasan ÇINAR
Sabit Kanat Anka Tulpar Onat ALTAY Fahreddin Fatih ÖNGÜL
FiloTürk İstikbal Kerem Can BAYAR İlyas KANDEMİR

Sabit Kanat Takımlarımız:

TAKIM ADI: FİLOTÜRK (Filotürk Takım Listesi)

ARAÇ ADI: İSTİKBAL

AKADEMİK DANIŞMAN: Doç. Dr. İlyas KANDEMİR

TAKIM KAPTANI: Kerem Can BAYAR

FiİLOTÜRK Takımı, Gebze Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Kulübü bünyesinde, 2019 yılı TÜBİTAK İnsansız Hava Araçları Yarışması'na katılmak amacıyla kurulmuştur. Takım toplamda 6 kişi olmak üzere, 1 makine mühendisliği öğretim görevlisi, 3 lisans makine mühendisliği öğrencisi, 1 lisans elektronik mühendisliği öğrencisi ve 1 lisans çevre mühendisliği öğrencisinden oluşmaktadır. FİLOTÜRK Takımı, İstikbal adlı insansız hava aracı ile yarışmadaki yerini alacaktır.

 

TAKIM ADI: ANKA (Anka Takım Listesi)

ARAÇ ADI: TULPAR

AKADEMİK DANIŞMAN: Fahreddin Fatih ÖNGÜL 

TAKIM KAPTANI: Onat ALTAY

ANKA Takımı, Gebze Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Kulübü bünyesinde, 2019 yılı TÜBİTAK İnsansız Hava Araçları Yarışması'na katılmak amacıyla kurulmuştur. Takım toplamda 6 kişi olmak üzere, 1 makine mühendisliği öğretim görevlisi, 1 lisans makine mühendisliği öğrencisi, 1 lisans malzeme bilimi ve mühendisliği öğrencisi ve 3 hazırlık sınıfı öğrencisinden oluşmaktadır. ANKA Takımı, TULPAR adlı insansız hava aracı ile yarışmadaki yerini alacaktır.

 

Döner Kanat Takımlarımız:

TAKIM ADI: ALBATROS (Albatros Takım Listesi)

ARAÇ ADI: ALİZE

AKADEMİK DANIŞMAN: Esma PALA

TAKIM KAPTANI: Bayram KIZILKAYA

GTU-ALBATROS takımı, Gebze Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Kulübü altında 2019 yılında kurulmuştur. Takım, iki adet elektronik mühendisliği lisans, iki adet makine mühendisliği lisans ve bir adet makine mühendisliği hazırlık sınıfı öğrencisinden oluşmaktadır. Takımın akademik danışmanlığını GTÜ Makine Mühendisliği Bölümü araştırma görevlisi Esma Pala yürütmektedir. Takım; elektronik, yazılım, tasarım, imalat ve pilotaj konularında kendini geliştirmiş üyelerden oluşmaktadır.

 

TAKIM ADI: KELEBEK (Kelebek Takım Listesi)

ARAÇ ADI: FESTO

AKADEMİK DANIŞMAN: Hasan ÇINAR

TAKIM KAPTANI: Ahmet Furkan ÇELİK

KELEBEK Takımı, 2017 yılında Gebze Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Kulübü bünyesinde kurulmuştur. 2017’de katıldığı TÜBİTAK İHA Yarışması’nda, sabit kanat kategorisinde ulusal 2. ve uluslararası 4. olmuştur. 2017 yılında takım 2 malzeme mühendisi, 3 elektronik mühendisi ve 3 bilgisayar mühendisinden oluşmaktaydı.2018 yılında ise takım üyelerinin bir kısmı değiştirilerek 1 malzeme mühendisi, 3 elektronik mühendisi, 1 bilgisayar mühendisi, 1 biyomühendis ve 2 makine mühendisinden oluşturuldu. 2018’de TÜBİTAK İHA Yarışması’nda ön elemeleri geçerek finallerde yarışmaya hak kazandı. 2019 yılında takım 4 makine mühendisi, 1 elektronik mühendisi ve 1 çevre mühendisinden olmak üzere yeniden oluşturulmuştur. Takım kurulduğundan beri havacılık ve insansız hava aracı teknolojileri üzerine araştırma ve geliştirme yapmaktadır. Takımın tasarım, uçuş kontrol ve dokümantasyon olmak üzere birlikte çalışan üç ana ekibi bulunmaktadır.